Sac Sıvama

Sac malzeme sert bir maden olmasına karşı ekonomik ve kullanım alanı en yaygın metal grubundandı. Kullanım açısından ucuz olmasının kaplama ve elektro statik boyama için elverişli olması avantajlarının bulunmasından dolayı, sac malzemeyi hemen hemen günlük yaşamımızda kullanmadığımız yer yoktur.

Ucuz malzeme ucuz işçilik
Sac sıvamasında kullanabileceğimiz malzeme en kalın 1 mm olmalıdır. 0.50 ile 0.80 arası sıvama için en uygun malzeme kalınlığıdır. Ürün genişliği 40 cm’i geçmemelidir ayrıca genişliğe göre çekme derinliği orantılı olmalıdır.

Metal sıvama işlemini basitçe anlatırsak imal edilecek malzemenin birebir kalıbının metalden imalatı sonrası bu kalıbın üzerine malzemenin mazgala ile örtülmesidir. Bu işlem dönen kalıbın üzerine malzemenin giydirilmesi olaraktan yorumlayabiliriz.
Kullanacağımız malzeme disk şeklinde kesilmesi sonrası işlem maharetli ellerde incelme ve kalınlaşma paylarını göz önünde tutarak sonuçlanır. Kalıp ne kadar kusursuz olursa metalin sıvaması da bir o kadar rahat ve kusursuz olur.

Kalıp portföyü ile maliyet ilişkisi
Zengin bir kalıp portföyüne sahip olan sıvama firmaları her zaman sizlere ucuz çözümler sunar. Bazı işler bir kalıpla çözülmeyebilir uygulamadaki kavisler kordonlar el mahareti ile yapılamadığı zamanlarda yardımcı kalıplar ile çözümler sonuçlanabilir firmalarda yeterli kalıp çeşidi yok ise bu maliyet tamamen müşteriye yansır.


Kalıp maliyetlerine bakış
Sıvama işlemi günümüzde kullanım alanlarında pres baskıya alternatif olarak ikinci plana itilmiştir. Kalın malzeme sıvama tezgahlarında sıvanamadığı için pres baskı sistemi ile çözümlenmiştir ince işlerde pres pahalı bir çözüm olarak yansımaktadır. Küçük ölçekli işlerde örneğin 20 adet veya 200 adetli işler için sıvama her zaman ucuzdur. Kalıpların imalatında da bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bazen bir işi preste yaptıktan sonra kesme işlemleri için ekstra kalıp yaptırılması maliyeti oldukça yükseltecektir. Oysa sıvama işleminin kalıpları çok daha ucuzdur ve kesme işlemleri mazgala ile yapıldığında ekstra bir maliyet yansımayacaktır.

Çalışma Saatleri

Web sitemiz üzerinden bizlerle 7/24 iletişim kurabilirsiniz

Haftaiçi: 8:30 - 18:00 
Cumartesi: 8:30 - 13:00
Pazar: Kapalı

İletişim Bilgilerimiz

Demo